fbpx

Artykuły

Białko a odchudzanie. Fakty i mity.

Białko a odchudzanie. Fakty i mity.

Coraz więcej diet odchudzających nakazuje zwiększenie zawartości białka w diecie.  Dieta bogatobiałkowa, kiedy jest źle zbilansowana, negatywnie wpływa na zdrowie.

1. Białko w diecie

Białko w organizmie pełni zróżnicowane funkcje:

  • buduje tkanki, w tym mięśnie,
  • uczestniczy w zwiększeniu odporności (synteza przeciwciał),
  • regeneruje skórę i tkanki,
  • reguluje gospodarkę hormonalną (hormony),
  • uczestniczy w procesie trawienia (enzymy trawienne).

2. Przedawkowanie białka w diecie

Dieta bogatobiałkowa ma mnóstwo plusów, jednakże może dojść do przedawkowania białka.

Białko jest głównym źródłem związków zawierających azot, które podczas metabolizmu w wątrobie są przekształcane do mocznika oraz innych związków.

Jego zbyt duża ilość w diecie prowadzi do upośledzenia funkcji nerek, a z czasem do ich niewydolności. Co więcej, osoby zwiększające ilość białka w diecie poprzez spożywanie mięsa lub ryb są narażone na wystąpienie dny moczanowej – kwas moczowy zaczyna odkładać się w stawach, powodując stany zapalne oraz trwałe uszkodzenie.

W diecie osób, które pragną się odchudzać, białko nie powinno przekraczać wartości 1,5-2 g/kg masy ciała, czyli osoba ważąca 70 kg powinna w ciągu dnia dostarczyć organizmowi od 105 do 140 g białka.
Zaleca się jednak niższe spożycie białka i zazwyczaj oscyluje w granicach 1.6g/kg masy ciała.

Jeżeli planujemy odchudzanie dietą bogatobiałkową, warto przed jej rozpoczęciem zrobić badania krwi sprawdzające stan nerek i wątroby (mocznik, kreatynina, ALAT, AspAT). W przypadku upośledzenia funkcjonowania tych narządów dieta bogata w białko może prowadzić do ich niewydolności.

Najlepszym rozwiązaniem jest zawsze dieta zbilansowana. A czynnikiem determinującym odchudzanie będzie zawsze ujemny bilans kaloryczny. Dlatego zalecamy konsultację z naszym dietetykiem w celu ustalenia odpowiedniego pakietu i dopasowanie go do indywidualnych potrzeb.
Konsultacja jest całkowicie bezpłatna.

Inne artykuły